Ölkənin ən ucqar yaşayış nöqtələrində də əhali və təşkilatlar üçün yüksəksürətli internetə çıxış, həmçinin istifadəni asanlaşdıran innovativ həllər təqdim edərək insanların rifahını yaxşılaşdırmaq məqsədilə “Onlayn Azərbaycan” layihəsi həyata keçirilir. Layihə dövlət-özəl tərəfdaşlıq modelinə əsaslanır.
GPON (Gigabit Passive Optical Networks) texnologiyası ilə müasir genişzolaqlı həll yolları əsasında aparılan işlər 2017-ci ildə başladılsa da, 2021-ci ildən etibarən, regionlar daxil olmaqla, geniş miqyasda həyata keçirilir.
“Onlayn Azərbaycan” layihəsi müddətində mövcud ADSL avadanlığının müasir IMS platforması ilə işləyən GPON avadanlıqla əvəz edilməsi, köhnə mis magistral kabel infrastrukturunun optik kabellərlə əvəzlənməsi və optik paylayıcı şəbəkənin qurulması həyata keçirilir.
Bu texnologiya internet xidmətinin keyfiyyətini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırır, eləcə də IPTV və digər əlavə xidmətlər göstərməyə imkan yaradır. Optik kabel texnologiyasının son trendi hesab edilən GPON texnologiyası texniki olaraq, 1 gigabit/s-dək sürətli internetin təmin edilməsi üçün imkan yaradır. Bu optik texnologiya təbii deformasiyaya dözümlüdür və məlumatı (siqnalı) ən sürəti şəkildə ünvana çatdırır.
Layihə çərçivəsində 2024-cü ilin sonunadək ölkə ərazisində bütün ev təsərrüfatlarının sözügedən GPON və digər genişzolaqlı texnologiyalar vasitəsilə minimum sürəti 25 MB/s olan genişzolaqlı internetlə təmin edilməsi, yüksəksürətli internetdən istifadənin genişləndirilməsi və sabit genişzolaqlı internet abunəçilərinin faizinin artırılması planlaşdırılır.

Проект «Онлайн-Азербайджан»
Проект «Онлайн-Азербайджан» запущен в целях повышения благосостояния людей путем предоставления доступа к высокоскоростному интернету для населения и организаций в самых отдаленных населенных пунктах страны, а также предоставления инновационных решений, упрощающих использование.
Исполнителями проекта на основе модели государственно-частного партнерства являются ООО «Азтелеком», ООО «Бакинская телефонная связь», компании Azeronline LTD, Smart Systems Technology и MegaLink.
Хотя работа над современными широкополосными решениями по технологии GPON (Gigabit Passive Optical Networks) началась еще в 2017 году, широкомасштабно, в том числе в регионах, она осуществляется с 2021 года.
В рамках проекта осуществляется замена существующего оборудования ADSL на оборудование GPON, работающее с современной платформой IMS, замена старой медной магистральной кабельной инфраструктуры оптическими кабелями и построение оптической распределительной сети.
Данная технология значительно повышает качество интернета и дает возможность предоставлять дополнительные услуги, включая IPTV. Технология GPON, считающаяся последним трендом в технологии оптических кабелей, технически позволяет предоставлять высокоскоростной интернет со скоростью до 1 Гбит/с. Эта оптическая технология устойчива к естественным деформациям и максимально быстро доставляет информацию (сигнал) по адресу.
В рамках проекта до конца 2024 года посредством GPON и других широкополосных технологий планируется обеспечить все домохозяйства на территории страны широкополосным интернетом с минимальной скоростью 25 МБ/с, расширить использование высокоскоростного интернета и увеличить процент абонентов стационарного широкополосного интернета.