Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 13 iyul tarixli 2199 nömrəli Sərəncamı ilə Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya yaradılıb.
Komissiyanın yaradılmasında məqsəd sahibkarlıq fəaliyyətinin optimal gəlirliliyini təmin edəcək və rəqabət prinsiplərinə əsaslanacaq biznes mühiti yaratmaq, ölkənin investisiya cəlbediciliyini artırmaq, beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyini daha da yaxşılaşdırmaq üçün qanunvericiliyin və inzibatçılığın təkmilləşdirilməsi və bu istiqamətdə digər zəruri tədbirlərin görülməsinə nail olmaqdır.

Комиссия по бизнес-среде и международным рейтингам была создана распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 13 июля 2016 года № 2199.
Целью комиссии является создание бизнес-среды, обеспечивающей оптимальную прибыльность предпринимательской деятельности и основывающейся на принципах конкурентоспособности, повышение инвестиционной привлекательности страны, усовершенствование законодательства и администрирования для дальнейшего улучшения позиции Азербайджана в международных рейтингах и принятие других необходимых мер в этом направлении.