20 oktyabr 1910-cu il tarixində Bakı şəhərinin üzərindən ilk təyyarə uçub. Bu, Sergey Utoçkinin idarə etdiyi "Farman-4" sistemli fransız biplanı olub.
Azərbaycanın aviasiya ilə ilk tanışlığından sonra hava nəqliyyatının yeni növünün regionda rəsmi status alması üçün on beş il tələb olunub: 1923-cü ildə "ZAKAVİA" Mülki Aviasiya Səhmdar Cəmiyyəti yaradılıb. Onun təsisçiləri "Muğan Meliorasiya Tikintisi", "Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" və "Azneft" olub. "ZAKAVİA"-nın təyyarələrindən aerofotoçəkiliş işləri aparılmasında, təcili yüklərin çatdırılmasında və poçtun daşınmasında istifadə edilib.
1923-cü ilin aprel ayında "Yunkers" təyyarəsində Bakı-Tiflis-Bakı marşrutu ilə uçuş həyata keçirilib, iki il sonra isə Keşlədə aerodrom tikilib və mülki "Hava stansiyası" yaradılıb. 1926-cı ildə Mineralnıye -Vodı - Qroznı - Mahaçqala - Bakı - Yevlax -Tiflis marşrutları üzrə müntəzəm uçuşların həyata keçirilməsinə başlanılıb.
Bakıda, Yevlaxda və Şəkidə "Dornye-Kometa-3" və "Dornye-Merkur" tipli təyyarələrin yerləşdirildiyi hava limanları işə düşüb. Bu təyyarələrin ekipajı iki nəfərdən ibarət olub. Həmin dövrdə hava gəmilərində heç bir naviqasiya cihazları mövcud olmayıb. Təyyarəçilər yollara, dəmir yolu xətlərinə, olduqları yerin relyefinə və yalnız onlara tanış olan başqa əlamətlərə istinad edərək hərəkət ediblər.
1929-cu ildə Xarkov - Bakı - Pəhləvi beynəlxalq xətti açılır, 1933-cü ildə isə ilk dəfə olaraq Qafqaz dağlarının üzərindən Moskva şəhərinə hava yolunun uzunluğunu 1100 kilometr qısaltmış olan uçuş yerinə yetirilib. 1937-ci ildə gündəlik 15 sərnişin daşıyan yerli "ХАİ-1" və "Stal-3" (Сталь-3) təyyarələrinin xidmət göstərdiyi Bakı - Moskva istiqamətində müntəzəm marşrut açılıb.
Növbəti ildə Bakı - Xarkov, Bakı - Qroznı, Bakı - Rostov, Bakı - Həştərxan, Bakı -Tiflis reysləri işə salınıb, Bakı hava limanı isə Xalq Komissarları Sovetinin sərəncamı ilə müstəqil təsərrüfat vahidinə daxil edilib. 02 iyun 1938-ci il tarixində Azərbaycanda ilk aviasiya qrupu yaradılıb. Bu tarix 2006-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Fərmanı ilə Azərbaycan Mülki Aviasiya Günü kimi elan edilib.
Azərbaycanın aviasiyası 1941-ci ildən 1945-ci ilədək "Hər şey cəbhə üçün" devizi altında çalışıb.
Nəhayət, İkinci Dünya müharibəsinin döyüşləri sona yetdi və Azərbaycan təyyarəçiləri yenidən sülh şəraitində sərnişin və yük daşımağa başladılar. Bakıdan başlanğıcını götürən hava yollarında yeni "Li-2", "İl-14", "İL-18", "An-24", xüsusi təyinatlı "An-2", "Mi-1" və "Mi-4" helikopterləri görünməyə başlayıb.
Azərbaycanın mülki hava donanmasının tarixində yeni keyfiyyətli dövr 70-80-ci illərə təsadüf edir. Bu dövr ərzində Gəncədə, Yevlaxda, Naftalanda, Naxçıvanda, Zaqatalada, Lənkəranda, Ağdamda, Ağstafada və Şəkidə süni örtüklü uçuş-enmə zolaqları təchiz olunub, hava limanları tikilib. Onlar "Yak-40" reaktiv təyyarələrini qəbul etmək imkanına malik idilər. İndi respublikanın 1 rayonu Bakı ilə hava yolu vasitəsilə əlaqələndirilib.
Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin səyləri nəticəsində avialayner parkı Sovet İttifaqının ərazisində ilk "Tu-134" və "Tu-154" reaktiv təyyarələrini, "Mi-2" və "Mi-8" helikopterləri alanlardan biri olub. Həmin illərdə təyyarə nəqliyyatın ən tanınmış - sürətli, komfortlu və əlverişli növünə çevrilir.
Mülki aviasiyaya 200 milyon dollardan yuxarı sərmayə qoyulur. Bu, Aviaparkı müasir "Boeing-757" təyyarələri ilə təkmilləşdirməyə, uçuşları idarəetmə vasitələrini yeniləməyə, iyirmiyədək ixtisas üzrə kadrların hazırlanması sistemini yaratmağa və bu gün altmışdan yuxarı aviaşirkətin təyyarələrini qəbul edən beynəlxalq təyyarə vağzalının 1999-cu ildə Bakı şəhərində açılmasına imkan verib.
Tikintisi 2005-ci ilin mart ayında başa çatdırılmış Bakı Yük Terminalı (BYT) Bakı şəhərini qərbdən şərqə və şimaldan cənuba hərəkət edən yüklər üçün yük boşaltma məntəqəsinə çevrilməyə imkan verib. Elə həmin ildə Bakı Yük Terminalı (BYT) Yerüstü Xidmət üzrə İATA Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasının üzvü və Beynəlxalq Hava Limanları Şurasının Ümumdünya İşgüzar Partnyorlar Proqramının iştirakçısı olub.
Növbəti illərdə Naxçıvan Beynəlxalq Hava Himanı, Gəncə Beynəlxalq Hava Limanı və Zabrat Hava Limanında yeni təyyarə vağzalının binası istismara verilib. Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda beşulduzlu mehmanxana tikilib. 2008-ci ildə Lənkəran və Zaqatala beynəlxalq hava limanları açılıb. Mülki hava donanmasının tərkibinə "Aerobus-319", "Aerobus-320", "ATR-72" və "ATR-42" avialaynerləri əlavə olunub. Yük təyyarələri üçün nəzərdə tutulmuş parkın üçdə iki hissəsi daha müasir maşınların əldə olunması hesabına yenilənib.
“Azərbaycan Hava Yolları”
1992-ci ilin aprelində müstəqillik əldə etdikdən sonra respublika hökumətinin qərarı ilə Azərbaycanda aviasiya üzrə dövlət orqanı - "Azərbaycan Hava Yolları" Dövlət Konserni yaradılıb.
1996-cı ildə "Azərbaycan Hava Yolları" konserninin tərkibində "Azəraeronaviqasiya" hava hərəkətinin idarəedilməsi mərkəzi, 1997-ci ildə "Azərbaycan Hava Yolları"nın tərkibində AZALOIL müəssisəsi yaradılıb.
1999-cu ildə Bakı hava limanında yeni beynəlxalq terminal açılıb.
2000-ci ildə "Azərbaycan Hava Yolları" ilk “Boeing 757-200” model təyyarələr alıb.
2004-cü ildə Prezident İlham Əliyevin qərarı ilə "Binə" Hava Limanı "Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanı" adlandırılıb.
2004-cü ildə Naxçıvan şəhərindəki hava limanı beynəlxalq hava qovşağı statusu alıb.
2005-ci ildə Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında yeni yük terminalı (Baku Cargo Terminal) açılıb.
2006-cı ildə Gəncə Beynəlxalq Hava Limanı yenidən qurulub.
Bu sahədə həyata keçirilən modernləşdirmə tədbirlərinin tərkib hissəsi kimi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Fərmanı ilə 16 aprel 2008-ci il tarixində "Azərbaycan Hava Yolları" Dövlət Konserninin adı dəyişdirilərək "Azərbaycan Hava Yolları" (AZAL) Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti kimi adlandırılıb.
2009-cu ildə əsaslı yenidənqurmadan sonra Zaqatala və Lənkəran hava limanları beynəlxalq status alıb.
2011-ci ildə Avropa İqtisadiyyat, Sənaye və Ticarət Palatası (EEIG) "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-yə Avropa Xidmət Standartı verib.
2011-ci ildə "Azərbaycan Hava Yolları" "Boeing 767-300ER" tipli təyyarələr alıb.
2012-ci ildə Qəbələdə beynəlxalq hava limanı tikilib.
2013-cü ildə "Azərbaycan Hava Yolları" “Airbus A340-500” uzaq magistrallı sərnişin təyyarələri əldə edib.
2013-cü ildə Yevlaxda "Azalaqro" aviaşirkəti açılıb.
2014-cü ildə Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanının yeni aerovağzal kompleksi (Terminal 1) istifadəyə verilib.
2014-cü ildə "Azərbaycan Hava Yolları" hava gəmiləri parkına müasir “Boeing 787-8 Dreamliner” təyyarələrini əlavə edib.
2014-cü ildə "Azərbaycan Hava Yolları" Braziliya istehsalı olan “Embraer 190” və “Embraer 170” reaktiv təyyarələrini alıb.
2014-cü ildə "Azərbaycan Hava Yolları" Bakıdan Nyu-Yorka müntəzəm transatlantik uçuşlar yerinə yetirməyə başlayıb.
2015-ci ildə Britaniyanın dünyaca məşhur və aviaşirkətlərin xidmət keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi sahəsində ən mötəbər konsaltinq şirkəti “Skytrax” Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısına və Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanına nüfuzlu "4 ulduz" reytinqini verib.
2016-cı ildə Azərbaycan Amerika Birləşmiş Ştatları ilə “Open Skies” sazişi imzalayıb.
2016-cı ildə Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanı yenidən qurulub. Hava limanında ilk dəfə teleskopik traplar qurulub.
2016-cı ildə AZAL QSC-nin tərkibində Azərbaycanın ilk aşağı büdcəli aviaşirkəti – “Buta Airways” yaradılıb.
2017-ci ildə “Skytrax” şirkəti Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanını Rusiya və MDB ölkələrinin bütün hava limanları arasında ən yaxşı hava limanı adlandırıb.
2018-ci ildə “Skytrax” şirkəti Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanını maksimal "5 Ulduz" statusuna layiq görüb.
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) böyük aviadaşıyıcı və MDB ölkələrinin aviasiya icmasının liderlərindən biridir. Aviaşirkətin ümumi marşrut şəbəkəsi 25 ölkədə 40 istiqamətdən ibarətdir.
Azərbaycanın mülki aviasiyasının təyyarələri Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (İCAO) standartlarına tamamilə uyğundur, AZAL isə ən nüfuzlu mülki aviasiya təşkilatının - Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasının (IATA) üzvüdür.
AZAL 23 hava gəmisindən ibarət ən yeni təyyarə parkına malikdir.
AZAL-ın qərargahı Bakı şəhərində, beynəlxalq standartlara cavab verən Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında yerləşir.

20 октября 1910 года над Баку пролетел первый самолет. Это был управляемый Сергеем Уточкиным французский биплан типа «Фарман-4».
После первого ознакомления Азербайджана с авиацией для получения официального статуса новым видом транспорта в регионе потребовалось 15 лет: в 1923 году было создано Акционерное общество гражданской авиации «Закавиа». Его учредителями явились управления «Муганское мелиорационное строительство», «Каспийское морское пароходство» и «Азнефть». Самолет выполнял аэрофотосъемочные работы, срочную доставку грузов и материалов, а также почтовые перевозки.
В апреле 1923 года на самолете «Юнкерс» был осуществлен полет по маршруту Баку – Тифлис – Баку, а через два года в Кешлы был построен аэродром и создана гражданская «Воздушная станция».
В 1926 году были открыты регулярные авиарейсы Минводы-Грозный-Махачкала-Баку-Евлах-Тбилиси.
В Баку, Евлахе и Шеки были сданы в эксплуатацию аэропорты с самолетами типа «Дорнье-Комета-3» и «Дорнье-Меркур». Их экипаж состоял из двух человек. Никаких навигационных приборов на самолетах не было. Ориентиром летчику служили дороги, железнодорожные линии, рельеф места нахождения и только им знакомые другие признаки.
В 1929 году открылась международная линия Харьков – Баку – Пехлеви, а в 1933 впервые был совершен полет в Москву путем перелета над Кавказскими горами, что привело к сокращению пути в Москву на 1100 км.
В 1937 году была открыта регулярная авиалиния по маршруту Баку–Москва. Посредством отечественных самолетов ХАИ-1 и Сталь-3 перевозилось 15 пассажиров в день.
В следующем году открылись рейсы Баку–Харьков, Баку–Грозный, Баку–Ростов, Баку–Астрахань, Баку–Тбилиси. А распоряжением Совета Народных Комиссаров Бакинский аэропорт был выделен в независимую хозяйственную единицу.
2 июня 1938 года в Азербайджане был создан первый авиаотряд. Этот день в 2006 году согласно указу Президента Азербайджанской Республики был объявлен Днем гражданской авиации Азербайджана.
Азербайджанская авиация с 1941 года по 1945 год работала под девизом «Все для фронта».
После окончания Второй мировой войны азербайджанские летчики вновь начали перевозить пассажиров и грузов в мирных условиях.
На трассах, берущих начало в Баку, появились новые самолеты «Ли-2», «Ил-14», «Ил-18», «Ан-24», самолеты специального применения «Ан-2», вертолеты «Ми-1» и «Ми-4».
Новый качественный этап в истории гражданского воздушного флота Азербайджана пришелся на 70-80 годы XX века. В этот период в Гяндже, Евлахе, Нафталане, Нахчыване, Загатале, Лянкаране, Агдаме, Агстафе и Шеки были построены аэропорты, оборудованные взлетно-посадочными полосами с искусственным покрытием. Они были способны принимать реактивные самолеты «Як-40». Один район республики был теперь связан воздушным сообщением с Баку.
Парк авиалайнеров, благодаря усилиям общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева, одним из первых в Союзе получил реактивные самолеты «Ту-134» и «Ту-154», вертолеты «Ми-2» и «Ми-8». Самолет в те годы становится самым популярным видом транспорта – быстрым, комфортным и общедоступным.
В гражданскую авиацию было инвестировано свыше 200 миллионов долларов. Это позволило пополнить авиапарк современными самолетами «Боинг-757», обновить средства управления воздушным движением, создать систему подготовки кадров по двум десяткам специальностей и, наконец, открыть в 1999 году в Баку Международный аэровокзальный комплекс, который ныне принимает самолеты более шестидесяти авиакомпаний.
Строительство Бакинского грузового терминала (БГТ), завершенное в марте 2005 года, позволило Баку стать крупнейшим перевалочным пунктом для грузов, следующих с запада на восток и с севера на юг. В том же году БГТ стал членом Международного совета ИАТА по наземному обслуживанию и участником Программы всемирных деловых партнеров международного совета аэропортов.
В последующие годы были сданы в эксплуатацию Международный аэропорт «Нахчыван», Международный аэропорт «Гянджа», новое здание аэровокзала в аэропорту «Забрат». На территории Международного аэропорта Гейдар Алиев была построена пятизвездочная гостиница. В 2008-м были открыты международные аэропорты «Лянкаран» и «Закатала». В гражданском воздушном флоте появились лайнеры «Аэробус-319» и «Аэробус-320», «ATR-72» и «ATR-42». Две трети парка грузовых самолетов было обновлено за счет приобретения более современных машин.
«Азербайджанские Авиалинии»
В апреле 1992 года, после обретения независимости, решением правительства в Азербайджане создается государственный орган по авиации – госконцерн «Азербайджанские Авиалинии».
В 1996 году в составе концерна «Азербайджанские Авиалинии» был создан центр управления полетами «Азераэронавигация». В 1997 году в составе «Азербайджанских Авиалиний» создается предприятие AZALOIL.
В 1999 году в бакинском аэропорту открывается новый международный терминал.
В 2000 году «Азербайджанские Авиалинии» получили первые самолеты модели Boeing 757-200.
В 2004 году решением президента страны Ильхама Алиева бакинский аэропорт «Бина» получил название «Международный аэропорт Гейдар Алиев».
В 2004 году аэропорт в городе Нахчыван получил статус международного воздушного узла.
В 2005 году в Международном аэропорту Гейдар Алиев открылся новый грузовой терминал (Baku Cargo Terminal).
В 2006 году был реконструирован Международный аэропорт Гянджи.
Как составная часть осуществляемых в этой области мер по модернизации, 16 апреля 2008 года в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Государственный концерн «Азербайджан Хава Йоллары» был преобразован в ЗАО «Азербайджан Хава Йоллары» (AZAL).
В 2009 году после капитальной  реконструкции международный статус получили аэропорты в Загатале и Ленкорани.
В 2011 году Европейской экономической торгово-промышленной палатой (EEIG) ЗАО «Азербайджанские Авиалинии» был выдан европейский стандарт качества услуг.
В 2011 году «Азербайджанские Авиалинии» получили самолеты Boeing 767-300ER.
В 2012 году в Габале был построен международный аэропорт.
В 2013 году «Азербайджанские Авиалинии» получили дальнемагистральные пассажирские самолеты Airbus A340-500.
В 2013 году в Евлахе был открыта авиакомпания «Азалагро».
В 2014 году был сдан в эксплуатацию новый аэровокзальный комплекс Международного аэропорта Гейдар Алиев (Терминал 1).
В 2014 году флот «Азербайджанских Авиалиний» пополнился современнейшими самолетами Boeing 787-8 Dreamliner.
В 2014 году «Азербайджанские Авиалинии» получили реактивные самолеты бразильского производителя Embraer 190 и Embraer 170.
В 2014 году «Азербайджанские Авиалинии» начали выполнять регулярные трансатлантические рейс из Баку в Нью-Йорк.
В 2015 году всемирно известная и наиболее влиятельная в сфере оценки качества сервиса авиакомпаний британская консалтинговая компания Skytrax присвоила национальному перевозчику Азербайджана и Международному аэропорту Гейдар Алиев престижный рейтинг «4 звезды».
В 2016 году Азербайджан подписал соглашение Open Skies с Соединенными Штатами Америки.
В 2016 году был реконструирован Международный аэропорт Нахчывана. Впервые в аэропорту появились телескопические трапы.
В 2016 году в составе ЗАО AZAL была создана первая низкобюджетная авиакомпания Азербайджана – Buta Airways.
В 2017 году компания Skytrax назвала Международный аэропорт Гейдар Алиев лучшим среди всех аэропортов России и стран СНГ.
В 2018 году компания Skytrax присвоила Международному аэропорту Гейдар Алиев максимальный рейтинг «5 звезды».
На сегодняшний день AZAL – крупный авиаперевозчик и один из лидеров авиационного сообщества стран СНГ. Совокупная маршрутная сеть авиакомпании насчитывает около 40 пунктов в 25 странах.
Самолеты гражданской авиации Азербайджана полностью соответствуют стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКАО), а AZAL является членом самых престижных объединений гражданской авиации, таких как Международной ассоциации воздушного транспорта (ИАТА).
AZAL обладает одним из самых молодых самолетных парков, который насчитывает 23 воздушных судна.
Штаб-квартира AZAL расположена в Баку, в Международном аэропорту Гейдар Алиев, который отвечает требованиям международных стандартов.