20 oktyabr 1910-cu il tarixində Bakı şəhərinin üzərindən ilk təyyarə uçub. Bu, Sergey Utoçkinin idarə etdiyi "Farman-4" sistemli fransız biplanı olub.
Azərbaycanın aviasiya ilə ilk tanışlığından sonra hava nəqliyyatının yeni növünün regionda rəsmi status alması üçün on beş il tələb olunub: 1923-cü ildə "ZAKAVİA" Mülki Aviasiya Səhmdar Cəmiyyəti yaradılıb. Onun təsisçiləri "Muğan Meliorasiya Tikintisi", "Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" və "Azneft" olub. "ZAKAVİA"-nın təyyarələrindən aerofotoçəkiliş işləri aparılmasında, təcili yüklərin çatdırılmasında və poçtun daşınmasında istifadə edilib.
1923-cü ilin aprel ayında "Yunkers" təyyarəsində Bakı-Tiflis-Bakı marşrutu ilə uçuş həyata keçirilib, iki il sonra isə Keşlədə aerodrom tikilib və mülki "Hava stansiyası" yaradılıb. 1926-cı ildə Mineralnıye -Vodı - Qroznı - Mahaçqala - Bakı - Yevlax -Tiflis marşrutları üzrə müntəzəm uçuşların həyata keçirilməsinə başlanılıb.
Bakıda, Yevlaxda və Şəkidə "Dornye-Kometa-3" və "Dornye-Merkur" tipli təyyarələrin yerləşdirildiyi hava limanları işə düşüb. Bu təyyarələrin ekipajı iki nəfərdən ibarət olub. Həmin dövrdə hava gəmilərində heç bir naviqasiya cihazları mövcud olmayıb. Təyyarəçilər yollara, dəmir yolu xətlərinə, olduqları yerin relyefinə və yalnız onlara tanış olan başqa əlamətlərə istinad edərək hərəkət ediblər.
1929-cu ildə Xarkov - Bakı - Pəhləvi beynəlxalq xətti açılır, 1933-cü ildə isə ilk dəfə olaraq Qafqaz dağlarının üzərindən Moskva şəhərinə hava yolunun uzunluğunu 1100 kilometr qısaltmış olan uçuş yerinə yetirilib. 1937-ci ildə gündəlik 15 sərnişin daşıyan yerli "ХАİ-1" və "Stal-3" (Сталь-3) təyyarələrinin xidmət göstərdiyi Bakı - Moskva istiqamətində müntəzəm marşrut açılıb.
Növbəti ildə Bakı - Xarkov, Bakı - Qroznı, Bakı - Rostov, Bakı - Həştərxan, Bakı -Tiflis reysləri işə salınıb, Bakı hava limanı isə Xalq Komissarları Sovetinin sərəncamı ilə müstəqil təsərrüfat vahidinə daxil edilib. 02 iyun 1938-ci il tarixində Azərbaycanda ilk aviasiya qrupu yaradılıb. Bu tarix 2006-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Fərmanı ilə Azərbaycan Mülki Aviasiya Günü kimi elan edilib.
Azərbaycanın aviasiyası 1941-ci ildən 1945-ci ilədək "Hər şey cəbhə üçün" devizi altında çalışıb.
Nəhayət, İkinci Dünya müharibəsinin döyüşləri sona yetdi və Azərbaycan təyyarəçiləri yenidən sülh şəraitində sərnişin və yük daşımağa başladılar. Bakıdan başlanğıcını götürən hava yollarında yeni "Li-2", "İl-14", "İL-18", "An-24", xüsusi təyinatlı "An-2", "Mi-1" və "Mi-4" helikopterləri görünməyə başlayıb.
Azərbaycanın mülki hava donanmasının tarixində yeni keyfiyyətli dövr 70-80-ci illərə təsadüf edir. Bu dövr ərzində Gəncədə, Yevlaxda, Naftalanda, Naxçıvanda, Zaqatalada, Lənkəranda, Ağdamda, Ağstafada və Şəkidə süni örtüklü uçuş-enmə zolaqları təchiz olunub, hava limanları tikilib. Onlar "Yak-40" reaktiv təyyarələrini qəbul etmək imkanına malik idilər. İndi respublikanın 1 rayonu Bakı ilə hava yolu vasitəsilə əlaqələndirilib.
Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin səyləri nəticəsində avialayner parkı Sovet İttifaqının ərazisində ilk "Tu-134" və "Tu-154" reaktiv təyyarələrini, "Mi-2" və "Mi-8" helikopterləri alanlardan biri olub. Həmin illərdə təyyarə nəqliyyatın ən tanınmış - sürətli, komfortlu və əlverişli növünə çevrilir.
Mülki aviasiyaya 200 milyon dollardan yuxarı sərmayə qoyulur. Bu, Aviaparkı müasir "Boeing-757" təyyarələri ilə təkmilləşdirməyə, uçuşları idarəetmə vasitələrini yeniləməyə, iyirmiyədək ixtisas üzrə kadrların hazırlanması sistemini yaratmağa və bu gün altmışdan yuxarı aviaşirkətin təyyarələrini qəbul edən beynəlxalq təyyarə vağzalının 1999-cu ildə Bakı şəhərində açılmasına imkan verib.
Tikintisi 2005-ci ilin mart ayında başa çatdırılmış Bakı Yük Terminalı (BYT) Bakı şəhərini qərbdən şərqə və şimaldan cənuba hərəkət edən yüklər üçün yük boşaltma məntəqəsinə çevrilməyə imkan verib. Elə həmin ildə Bakı Yük Terminalı (BYT) Yerüstü Xidmət üzrə İATA Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasının üzvü və Beynəlxalq Hava Limanları Şurasının Ümumdünya İşgüzar Partnyorlar Proqramının iştirakçısı olub.
Növbəti illərdə Naxçıvan Beynəlxalq Hava Himanı, Gəncə Beynəlxalq Hava Limanı və Zabrat Hava Limanında yeni təyyarə vağzalının binası istismara verilib. Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda beşulduzlu mehmanxana tikilib. 2008-ci ildə Lənkəran və Zaqatala beynəlxalq hava limanları açılıb. Mülki hava donanmasının tərkibinə "Aerobus-319", "Aerobus-320", "ATR-72" və "ATR-42" avialaynerləri əlavə olunub. Yük təyyarələri üçün nəzərdə tutulmuş parkın üçdə iki hissəsi daha müasir maşınların əldə olunması hesabına yenilənib.
“Azərbaycan Hava Yolları”
1992-ci ilin aprelində müstəqillik əldə etdikdən sonra respublika hökumətinin qərarı ilə Azərbaycanda aviasiya üzrə dövlət orqanı - "Azərbaycan Hava Yolları" Dövlət Konserni yaradılıb.
1996-cı ildə "Azərbaycan Hava Yolları" konserninin tərkibində "Azəraeronaviqasiya" hava hərəkətinin idarəedilməsi mərkəzi, 1997-ci ildə "Azərbaycan Hava Yolları"nın tərkibində AZALOIL müəssisəsi yaradılıb.
1999-cu ildə Bakı hava limanında yeni beynəlxalq terminal açılıb.
2000-ci ildə "Azərbaycan Hava Yolları" ilk “Boeing 757-200” model təyyarələr alıb.
2004-cü ildə Prezident İlham Əliyevin qərarı ilə "Binə" Hava Limanı "Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanı" adlandırılıb.
2004-cü ildə Naxçıvan şəhərindəki hava limanı beynəlxalq hava qovşağı statusu alıb.
2005-ci ildə Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında yeni yük terminalı (Baku Cargo Terminal) açılıb.
2006-cı ildə Gəncə Beynəlxalq Hava Limanı yenidən qurulub.
Bu sahədə həyata keçirilən modernləşdirmə tədbirlərinin tərkib hissəsi kimi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Fərmanı ilə 16 aprel 2008-ci il tarixində "Azərbaycan Hava Yolları" Dövlət Konserninin adı dəyişdirilərək "Azərbaycan Hava Yolları" (AZAL) Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti kimi adlandırılıb.
2009-cu ildə əsaslı yenidənqurmadan sonra Zaqatala və Lənkəran hava limanları beynəlxalq status alıb.
2011-ci ildə Avropa İqtisadiyyat, Sənaye və Ticarət Palatası (EEIG) "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-yə Avropa Xidmət Standartı verib.
2011-ci ildə "Azərbaycan Hava Yolları" "Boeing 767-300ER" tipli təyyarələr alıb.
2012-ci ildə Qəbələdə beynəlxalq hava limanı tikilib.
2013-cü ildə "Azərbaycan Hava Yolları" “Airbus A340-500” uzaq magistrallı sərnişin təyyarələri əldə edib.
2013-cü ildə Yevlaxda "Azalaqro" aviaşirkəti açılıb.
2014-cü ildə Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanının yeni aerovağzal kompleksi (Terminal 1) istifadəyə verilib.
2014-cü ildə "Azərbaycan Hava Yolları" hava gəmiləri parkına müasir “Boeing 787-8 Dreamliner” təyyarələrini əlavə edib.
2014-cü ildə "Azərbaycan Hava Yolları" Braziliya istehsalı olan “Embraer 190” və “Embraer 170” reaktiv təyyarələrini alıb.
2014-cü ildə "Azərbaycan Hava Yolları" Bakıdan Nyu-Yorka müntəzəm transatlantik uçuşlar yerinə yetirməyə başlayıb.
2015-ci ildə Britaniyanın dünyaca məşhur və aviaşirkətlərin xidmət keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi sahəsində ən mötəbər konsaltinq şirkəti “Skytrax” Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısına və Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanına nüfuzlu "4 ulduz" reytinqini verib.
2016-cı ildə Azərbaycan Amerika Birləşmiş Ştatları ilə “Open Skies” sazişi imzalayıb.
2016-cı ildə Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanı yenidən qurulub. Hava limanında ilk dəfə teleskopik traplar qurulub.
2016-cı ildə AZAL QSC-nin tərkibində Azərbaycanın ilk aşağı büdcəli aviaşirkəti – “Buta Airways” yaradılıb.
2017-ci ildə “Skytrax” şirkəti Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanını Rusiya və MDB ölkələrinin bütün hava limanları arasında ən yaxşı hava limanı adlandırıb.
2018-ci ildə “Skytrax” şirkəti Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanını maksimal "5 Ulduz" statusuna layiq görüb.
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) böyük aviadaşıyıcı və MDB ölkələrinin aviasiya icmasının liderlərindən biridir. Aviaşirkətin ümumi marşrut şəbəkəsi 25 ölkədə 40 istiqamətdən ibarətdir.
Azərbaycanın mülki aviasiyasının təyyarələri Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (İCAO) standartlarına tamamilə uyğundur, AZAL isə ən nüfuzlu mülki aviasiya təşkilatının - Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasının (IATA) üzvüdür.
AZAL 23 hava gəmisindən ibarət ən yeni təyyarə parkına malikdir.
AZAL-ın qərargahı Bakı şəhərində, beynəlxalq standartlara cavab verən Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında yerləşir.

The first plane flew over Baku city on October 20, 1910. It was a French biplane Farman-4 system piloted by Sergei Utochkin.
Azerbaijan got the official status for the new means of air transport in the region after 15 years of acquaintance with aviation: “TCAJS” Trans-Caucasus Civil Aviation Joint-Stock Society was founded in 1923. “Mughan Melioration Construction”, “Caspian Shipping”, “Azneft” were its founders. Planes of “TCAJS” were used in photographing operations, urgent delivery of cargoes and materials, as well as  post transportation service.
“Yunkers” plane realized its flight in the Baku-Tbilisi-Baku route in April, 1923, two years later an aerodrome and a civil “Air station” were constructed in Keshla. In 1926, there were constant flights on the Mineralnie - Vodi - Grozny- Makhachkala - Baku -  Yevlakh - Tbilisi routes.
In those years, airports with planes “Dornye-Comet-3” and “Dornye-Mercury” were put into operation in Baku, Yevlakh, Sheki. The crew of these planes consisted of two people. There were no navigation devices on the planes. The pilots operated flights by roads, railway lines, the relief of the location and only other familiar signs.
Kharkov- Baku- Pahlavi international line was opened in 1929, and a flight was realized to Moscow over the Caucasus that shortened the length of air road for 1100 kilometers for the first time in 1933. The scheduled airline en-route Baku -Moscow was opened in 1937, and planes of domestic production “XAI-1” and “Stal-3” (Сталь-3) served to 15 passengers every day.
Following year Baku - Kharkov, Baku - Grozny, Baku - Rostov, Baku - Astrakhan, Baku - Tbilisi flights opened. And the Baku Airport had been separated as an independent business unit by the order of the Council of People’s Commissars.
The first air squadron in Azerbaijan was formed on June 2, 1938. This date was declared the Azerbaijan Civil Aviation Day under the Decree of the President of  the Republic of Azerbaijan in 2006.
During the period from 1941 to 1945 Azerbaijan aviation worked under the motto “All for the Front”.
After World War II, Azerbaijani pilots resumed carrying passengers and goods. New aircraft, such as Li-2, Il-14, Il-18, An-24, dedicated aircraft An-2, and helicopters Mi-1 and Mi-4 emerged on routes originating from Baku.
The new high-quality period in the history of Azerbaijan civil aviation coincides with the 70-80s of the century. Airports fitted with soft-surface runways to accommodate jet aircraft Yak-40 were built in Ganja, Yevlakh,  Naftalan, Nakhchivan,  Zagatala, Lankaran, Aghdam, Aghstafa, and Sheki. Now, one region of the Republic has been connected with Baku by air.
Thanks to the efforts of Azerbaijan’s national leader Heydar Aliyev, the Azerbaijani aviation fleet was among the first to buy jet planes Tu-134 and Tu-154, helicopters Mi-2 and Mi-8 in the Soviet Union. In those years, the aircraft became the most popular means of transport- fast, comfortable and affordable.
More than 200 million dollars was invested to the civil aviation. This investment allowed to provide the aircraft depot with modern “Boeing-757” planes, to renew flight management systems, to establish the system of training up to 20 professional personnel and to found an international passenger terminal in Baku in 1999 that receives aircraft of more than sixty airline companies.
Baku Cargo Terminal was completely constructed in March, 2005 and with this terminal Baku became the place of reloading of cargoes that are carried from west to east and from north to south.
That same year, Baku Cargo Terminal became member of IATA-International Airline Transport Association on Ground Maintenance and participated in the International Business Partners Program of the International Airports Council.
In the years following, Nakchivan International Airport, Ganja International Airport, and a new air terminal building in Zabrat Airport were put in commission. Besides, a five-star hotel was built in Heydar Aliyev International Airport. In 2008, Lankaran and Zagatala international airports were opened. “Aerobus-319”, “Aerobus-320” “ATR-72” and “ATR-42” airliners appeared in civil aviation. Two thirds of the park intended for the freight aircraft was renewed with the state-of-the-art machines.
Azerbaijan Airlines
In April 1992, after independence, state concern Azerbaijan Airlines (AZAL), also known as Azərbaycan Hava Yollari was officially established by the decision of the Government of Azerbaijan.
In 1996, a flight operations center Azeraeronavigasiya was set up within Azerbaijan Airways Concern. In 1997, AZALOIL enterprise was established as part of Azerbaijan Airlines.
In 1999, a new international terminal was opened at Baku airport.
In 2000, Azerbaijan Airlines bought the first planes of Boeing 757-200.
In 2004, by Decree of President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Bina Airport was named Heydar Aliyev International Airport.
In 2004, the airport in the city of Nakhchivan received the status of an international air hub.
In 2005, a new cargo terminal (Baku Cargo Terminal) was opened at Heydar Aliyev International Airport.
In 2006, Ganja International Airport was reconstructed.
On 16 April 2008, as an integral part of modernization measures in this area, State Concern Azərbaycan Hava Yollari was renamed Azərbaycan Hava Yollari CJSC (AZAL) in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
In 2009, after major reconstruction, airports in Zagatala and Lankaran were granted international status.
In 2011, the European Economic Chamber of Trade, Commerce and Industry (EEIG) issued a European Service Standard to Azerbaijan Airlines CJSC.
In 2011, Azerbaijan Airlines bought Boeing 767-300ER aircraft.
In 2012, an international airport was built in Gabala.
In 2013, Azerbaijan Airlines bought longest-haul passenger jet Airbus A340-500.
In 2013, the airline Azalagro was opened in Yevlakh.
In 2014, a new air terminal complex of Heydar Aliyev International Airport (Terminal 1) was commissioned.
In 2014, the fleet of Azerbaijan Airlines was replenished with the most advanced aircraft Boeing 787-8 Dreamliner.
In 2014, Azerbaijan Airlines bought jet aircraft from Brazilian manufacturer Embraer 190 and Embraer 170.
In 2014, Azerbaijan Airlines began to carry out regular transatlantic flights from Baku to New York.
In 2015, the national carrier of Azerbaijan and Heydar Aliyev International Airport was awarded a prestigious 4 Star Airline quality ranking by the British consulting company Skytrax, which is the world-famous and most influential in the sphere of assessing the quality of airline service.
In 2016, Azerbaijan signed the Open Skies agreement with the United States of America.
In 2016 Nakhchivan International Airport was reconstructed. Aicraft bridges have emerged at the airport for the first time.
In 2016 AZAL CJSC formed the first low-cost airline of Azerbaijan - Buta Airways.
In 2017, Heydar Aliyev International Airport was named the best among all airports in Russia and CIS countries by company Skytrax.
In 2018, Heydar Aliyev International Airport was awarded the highest possible 5 stars of rating by company Skytrax.
Today, AZAL is a major air carrier and one of the leaders of the aviation community of CIS countries. The total route network of the airline is about 40 points in 25 countries.
Civil aircraft of Azerbaijan fully comply with the standards of the International Civil Aviation Organization (ICAO), and AZAL is a member of the most prestigious civil aviation association –  the International Air Transport Association (IATA).
AZAL has one of the latest aircraft park consisting of 23 aircraft.
The headquarters of AZAL is located in Baku, at Heydar Aliyev International Airport, which meets the requirements of international standards.