Nazirliyin nümayəndələri EaPeReg-in 21-ci plenar iclasında iştirak ediblər
24 may tarixində İrlandiyanın Dublin şəhərində Avropa İttifaqının “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Elektron Rabitə Tənzimləyiciləri Şəbəkəsi”nin (EaPeReg) 21-ci plenar iclası keçirilib.
İclasda 19 müxtəlif ölkənin telekommunikasiya sahəsində tənzimləyici qurumunun 50-dən çox nümayəndəsi iştirak edib. Tədbirdə Azərbaycanı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) nümayəndəsi və Şəbəkənin nazirlik üzrə ümumi koordinatoru Sevinc Vəliyeva və İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin (İKTA) nümayəndəsi Ravil İsgəndərov təmsil ediblər.
İclasda EaPeReg-in builki sədri Gürcüstan (ComCom) və müavini İrlandiya (ComReg) təmsilçiləri tərəfindən 2023-cü ilin birinci yarısında görülən işlər barədə məlumat verilib. Həmçinin şəbəkənin hər üç işçi qrup rəhbərləri tərəfindən görülən fəaliyyətlə bağlı hesabatlar dinlənilib. Şəbəkənin İş Planı tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırılıb.
Tədbirdə, eyni zamanda Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ), Avropa Elektron Rabitə Tənzimləyiciləri Şurası (BEREC), Avropa Aralıq dənizi Tənzimləyicilər Qrupu (EMERG), eləcə də Avropa Komissiyasının Radiotezlik Siyasəti Qrupunun (RSPG) rəhbər və təmsilçilərinin EaPeReg ilə aparılan əməkdaşlıq sahələrinə dair çıxışları olub.
RİNN-in nümayəndələri tərəfindən tədbir iştirakçılarına Azərbaycanda yaradılan və tənzimləyici funksiyaları yerinə yetirəcək İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi barədə məlumat verilib. Azərbaycanın Şəbəkə ilə əməkdaşlığı çərçivəsində bu ilin sentyabr ayında Bakıda əsas tənzimləyici məsələlərə dair tədbirin keçiriləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, şəbəkə vasitəsilə “EU4Digital” layihəsinin 1-ci fazasında icra edilən tövsiyə sənədlərinin daha dərindən mənimsənilməsi üçün İKTA ilə əlavə görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bununla bağlı “EU4Digital” komandası ilə razılıq əldə edilib.
İclasda, eyni zamanda BEREC-EaPeReg ilə dördtərəfli sammitin planlaşdırılması müzakirə edilib. EaPeReg-in 2024-cü il üzrə sədrliyi üçün Moldovanın namizədliyi irəli sürülüb və iclas iştirakçıları tərəfindən dəstəklənib.

The 21st plenary meeting of the European Union’s Eastern Partnership Electronic Communications Regulators Network (EaPeReg) took place in Dublin, Ireland, on 24 May.
The meeting was attended by over 50 representatives of telecommunications regulators from 19 countries. Azerbaijan was represented at the event by Sevinj Veliyeva, representative of the Ministry of Digital Development and Transport and General Coordinator of the network under the ministry, and Ravil Isgenderov, representative of the Information and Communication Technologies Agency (ICTA).
At the meeting, the representatives of this year's EaPeReg chairperson Georgia (ComCom) and deputy Ireland (ComReg) informed about the work done in the first half of 2023. Reports on the activities of the leaders of all three working groups of the network were also heard. The Network Work Plan was brought to the attention of the participants.
The event was also attended by leaders and representatives from the International Telecommunication Union (ITU), the Council of European Regulators for Electronic Communications (BEREC), the European Mediterranean Regulators Group (EMERG) and the Radio Spectrum Policy Group (RSPG) of the European Commission, who gave speeches on areas of cooperation with EaPeReg.
MDDT representatives informed the participants of the event about the Information and Communication Technologies Agency, established in Azerbaijan to perform regulatory functions. It was brought to the attention that within the framework of Azerbaijan’s cooperation with the Network an event on key regulatory issues will be held in Baku in September this year.
It was noted that additional meetings are planned to be held with ICTA in order to better assimilate the recommendation documents implemented within the 1st phase of the EU4Digital project through the network. In this regard, an agreement was reached with the EU4Digital team.
The meeting also discussed the planning of a four-party summit with BEREC–EaPeReg. Moldova’s candidacy for the chairmanship of EaPeReg in 2024 was put forward and supported by the meeting participants.