Bu gün Almaniyanın Leypsiq şəhərində İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatına üzv ölkələrin nəqliyyat nazirləri, yüksək səviyyəli nümayəndə heyətləri və bir sıra beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) “Dayanıqlı iqtisadiyyatları təmin edən nəqliyyat” adlı Sammiti keçirilir.
Sammit çərçivəsində keçirilən Nəqliyyat Nazirlərinin Şura iclasında Azərbaycan yekdil səslə 2025-2026-cı illər üçün tarixdə ilk dəfə BNF-in prezidenti seçilib.
Tədbirdə iştirak edən rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov çıxış edərək ölkəmizə yüksək etimad göstərildiyinə görə BNF-yə üzv dövlətlərin nümayəndələrinə dərin təşəkkürünü bildirib. Eləcə də Azərbaycanın BNF-yə prezidentliyi dövründə görüləcək işlər və prioritetlər barədə məlumat verib.
Rəhman Hümmətov, həmçinin Orta Dəhliz üzrə tranzit potensialının genişləndirilməsinə mühüm təsir göstərə və regionun nəqliyyat-kommunikasiya xəritəsində strateji dəyişikliklərə səbəb ola biləcək Zəngəzur dəhlizi haqqında danışıb.
Ölkəmizin yüksək nüfuza malik olan beynəlxalq təşkilata prezident seçilməsi bir daha Azərbaycanın regionda və dünyada, xüsusən də nəqliyyat sahəsində etibarlı tərəfdaş olduğunun təzahürüdür.
Beləliklə, ölkəmiz təşkilatın idarəetməsində birbaşa iştirak etmək imkanı əldə edib. Bu isə beynəlxalq müstəvidə ölkə maraqlarının, eləcə də sahəvi fəaliyyətlərə dəstəyin təmin edilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, 2022-ci ildə təşkilata müraciət olunaraq ölkəmizin 2025-2026-cı illər üçün Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun prezidentliyinə namizədliyi qeydə alınıb.
Azərbaycan 2025-2026-cı illər üçün BNF-in prezidenti seçilməsi ilə 2023-2024-cü illər üçün vitse-prezident, 2024-2025-ci illər üçün isə təşkilatın birinci vitse-prezidenti vəzifələrini icra edəcək.
Eyni zamanda ölkəmiz tərəfindən BNF-in “Beynəlxalq Daşıma Keyfiyyəti Xartiyası”nın tələblərinin daxili qanunvericiliyə inteqrasiyası prosesini başa vurması təşkilata üzv dövlətlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Sammit çərçivəsində nazir müavini Rəhman Hümmətov Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun Baş katibi Yunq Ta Kim ilə ikitərəfli görüş keçirib. Görüşdə Azərbaycanın Prezidentiyi dövründə görüləcək işlər, eləcə də əsas əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub.
Həmçinin bir sıra şirkətlərin rəhbərləri ilə keçirilən görüşlərdə tərəfdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun 66 üzvü var. Azərbaycan Respublikası 1998-ci ildən BNF-in həqiqi üzvüdür.

Сегодня в Лейпциге (Германия) при участии министров транспорта стран-членов Организации экономического сотрудничества и развития, делегаций высокого уровня и представителей ряда международных организации прошел саммит Международного транспортного форума (МТФ) под названием «Транспорт, способствующий устойчивой экономике».
На состоявшемся в рамках саммита заседании Совета министров транспорта Азербайджан впервые в истории единогласно был избран президентом МТФ на 2025-2026 годы.
Принимавший участие в мероприятии заместитель министра цифрового развития и транспорта Рахман Гумматов выразил глубокую признательность представителям государств-членов МТФ за оказанное нашей стране высокое доверие. Он также проинформировал о работе и приоритетах, которые предстоит выполнить в период президентства Азербайджана в МТФ.
Кроме того, Рахман Гумматов рассказал о Зангезурском коридоре, который может оказать существенное влияние на расширение транзитного потенциала «Срединного коридора» и привести к стратегическим изменениям в транспортно-коммуникационной карте региона.
Избрание нашей страны президентом влиятельной международной организации еще раз свидетельствует о том, что Азербайджан является надежным партнером в регионе и мире, особенно в сфере транспорта.
Таким образом, наша страна получила возможность непосредственного участия в управлении организацией. А это имеет особое значение с точки зрения обеспечения поддержки интересов страны и отраслевой деятельности на международном уровне.
Следует отметить, что кандидатура нашей страны на выборах президента Международного транспортного форума на 2025-2026 годы была зарегистрирована посредством подачи обращения в организацию в 2022 году.
С избранием президента МТФ на 2025-2026 годы Азербайджан будет исполнять обязанности вице-президента на 2023-2024 годы, на 2024-2025 годы - первого вице-президента организации.
В то же время завершение нашей страной процесса интеграции требований Хартии качества международных перевозок МТФ во внутреннее законодательство получило высокую оценку государств-членов организации.
В рамках саммита заместитель министра Рахман Гумматов провел двустороннюю встречу с генеральным секретарем Международного транспортного форума Юнг Тэ Кимом. В ходе встречи были обсуждены работы, которые предстоит проделать в период президентства Азербайджана, а также основные направления сотрудничества.
Также состоялись обсуждения перспектив партнерства на встречах, проведенных с представителями ряда компаний.
Отметим, что Международный транспортный форум насчитывает 66 государств-членов. Азербайджанская Республика стала полноправным членом МТФ в 1998 году.