Mayın 1-12-si tarixlərində İsveçrənin Bern şəhərində Ümumdünya Poçt İttifaqı (ÜPİ) tərəfindən keçirilən Poçt İstismarı Şurasının və İdarəetmə Şurasının sessiyalarında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndəsi iştirak edib.
ÜPİ-nin İdarəetmə Şurasının sessiyasının iclaslarında rəqəmsal transformasiya və elektron ticarət, ÜPİ-nin iqtisadi tədqiqat fəaliyyəti, poçt ticarətinin asanlaşdırılması siyasəti məsələləri, idarəetmə və uyğunluq məsələləri, məlumatların toplanması və mühafizəsi siyasəti və qaydaları müzakirə edilib. Həmçinin davamlı poçt xidmətləri, davamlı inkişaf fəaliyyətləri, inklüziv maliyyə xidmətləri, innovasiya yönümlü siyasət araşdırmaları daxil olmaqla maliyyə xidmətləri, dövlət-özəl tərəfdaşlığı, “hamı üçün eTrade” layihəsi statusu, ÜPİ-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin xəritələşdirilməsi, ÜPİ-nin ticarətlə bağlı digər tərəfdaşlıqları və təşəbbüslər, komitənin strukturu, tərkibi və iş proqramı, inkişaf və əməkdaşlıq strategiyası kimi məsələlər diqqətə çatdırılıb.
Üzv ölkələrin 2023-cü ilin oktyabr ayında baş tutacaq Fövqəladə Konqresə hazırlaşması zərurətindən irəli gələrək sessiya müddətində keçirilən konfransın ÜPİ-nin daha geniş poçt sektoru oyunçuları üçün açıq olması üzrə dialoq aparılıb.
Konfransda ÜPİ-nin daha geniş poçt sektoruna açıq olması, ÜPİ-nin qərar qəbulunda daha geniş poçt sektoru oyunçularının iştirakı və ÜPİ-nin məhsul və xidmətlərinə giriş mövzuları müzakirə olunub.
Sessiya zamanı, həmçinin Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndəsi Azər Məmmədrəhimov 2023-cü ilin oktyabr ayında Səudiyyə Ərəbistanının Ər-Riyad şəhərində keçiriləcək növbəti fövqəladə konqres müddətində 1 nömrəli Komitənin – Etimadnamələr (credentials) Komitəsinin həmsədri seçilib.
Konfransda, o cümlədən dünyanın ÜPİ-yə üzv olan 192 ölkəsinin iştirak edəcəyi Fövqəladə Konqresdə “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunmuş poçt markalarının, eləcə də Azərbaycana məxsus poçt markalarının sərgisinin təşkili üzrə ilkin razılıq əldə edilib.

A representative of the Ministry of Digital Development and Transport attended the Postal Operations Council and Council of Administration sessions held by the Universal Postal Union (UPU) in Berne, Switzerland, from 1 to 12 May.
Digital transformation and e-trade, UPU’s economic research activities, postal trade facilitation policy issues, management and compliance issues, data collection and protection policies and regulations were discussed at the UPU Council of Administration sessions. Also, sustainable postal services, sustainable development activities, inclusive financial services, financial services including innovation-oriented policy research, public-private partnerships, eTrade for all project statuses, UPU Sustainable Development Goals (SDG) mapping, other trade partnerships and initiatives, committee structure, composition and work program, development and cooperation strategy were highlighted.
Because of the need for member countries to prepare for the extraordinary congress to be held in October 2023, a sessional conference was held to open UPU to the broader postal sector.
The conference discussed the issues of UPU’s openness to the broader postal sector, the involvement of players in the broader postal sector in UPU decision-making and access to UPU products and services.
During the meeting, Azer Mammadrahimov, a representative of the Ministry of Digital Development and Transport, was elected co-chair of Committee #1 – the Credentials Committee at the next extraordinary congress to be held in Riyadh, Saudi Arabia, in October 2023.
A preliminary agreement was reached on the organization of the issuance of postage stamps dedicated to the “Year of Heydar Aliyev”, as well as an exhibition of postage stamps belonging to Azerbaijan at the conference, as well as at the extraordinary congress, which will be attended by 192 UPU member countries.