Nazir Rəşad Nəbiyev Göyçayda “Technest” təqaüdçüləri ilə görüş keçirib
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev vətəndaşların qəbulu ilə əlaqədar növbəti səfəri çərçivəsində Göyçayda “Technest” Təqaüd Proqramına seçilmiş gənclərlə görüşüb.
Təqaüdçülərlə görüşdə yerli ictimaiyyət nümayəndələri, rayon icra hakimiyyətinin rəhbərliyi də iştirak edib.
Nazir Göyçay üzrə təqaüd qazanmış gəncləri təbrik edərək onlara qarşıdakı tədris müddətində uğurlar diləyib. Rəşad Nəbiyev, eyni zamanda “Technest” Təqaüd Proqramının regional fəaliyyəti ilə bağlı danışaraq bölgədə İKT sektorunda bilik və bacarıqların artırılmasının əhəmiyyətini önə çəkib.
Qeyd edək ki, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin həyata keçirdiyi “Technest” proqramı çərçivəsində Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyası 2 martdan etibarən Göyçayda dərslərə start verib. 6 ay ərzində keçiriləcək intensiv təlimlərdə təqaüdçülərə “Proqramlaşdırmanın əsasları” ixtisası öyrədiləcək.
Xatırladaq ki, “Technest” Təqaüd Proqramı İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təşəbbüsü ilə 2021-ci ilin oktyabr ayından etibarən start götürüb. Proqramın məqsədi informasiya texnologiyaları üzrə milli kadrların yetişdirilməsini sürətləndirmək, bu sahədə mövcud boşluqları aradan qaldırmaq və ölkədə rəqəmsal inkişafa töhfə verməkdir. Agentlik bu istiqamətdə 50-dən çox ixtisas üzrə 12 təlim mərkəzi ilə yaxından əməkdaşlıq edir. 2021-2022-ci illərdə təqaüd qazanmış tələbələrin və cari məzunların ümumi sayı 618 nəfər təşkil edir. Cari tədris ili ərzində 3000-ə yaxın yeni təqaüdün verilməsi nəzərdə tutulur.

Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев в рамках очередного визита в связи с приемом граждан встретился в Гейчае с молодыми людьми, отобранными для участия в стипендиальной программе Technest.
Во встрече со стипендиатами также приняли участие представители местной общественности, руководство исполнительной власти города.
Министр поздравил молодых людей, выигравших стипендию в Гейчае, и пожелал им успехов в предстоящем учебном периоде. Говоря о региональной деятельности стипендиальной программы Technest, Рашад Набиев также подчеркнул важность повышения уровня знаний и навыков в секторе ИКТ в регионе.
Отметим, что в рамках программы Technest, реализуемой Агентством инноваций и цифрового развития, Академия робототехники и инженерии Азербайджана со 2 марта приступила к занятиям в Гейчае. На тренингах, которые в течение 6 месяцев пройдут в интенсивной форме, стипендиатам будет преподаваться специальность «Основы программирования».
Напомним, что стипендиальная программа Technest запущена в октябре 2021 года по инициативе Агентства инноваций и цифрового развития. Цель программы - ускорить подготовку национальных кадров по информационным технологиям, устранить существующие недостатки в этой области и внести вклад в цифровое развитие страны. Агентство в этом направлении тесно сотрудничает с 12 тренинговыми центрами по более 50 специальностям. Общее количество студентов и нынешних выпускников, получивших стипендию в 2021-2022 годах, составляет 618 человек. Ожидается, что в текущем учебном году будет присуждено около 3000 новых стипендий.