Nazir Rəşad Nəbiyev Göyçayda “Technest” təqaüdçüləri ilə görüş keçirib
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev vətəndaşların qəbulu ilə əlaqədar növbəti səfəri çərçivəsində Göyçayda “Technest” Təqaüd Proqramına seçilmiş gənclərlə görüşüb.
Təqaüdçülərlə görüşdə yerli ictimaiyyət nümayəndələri, rayon icra hakimiyyətinin rəhbərliyi də iştirak edib.
Nazir Göyçay üzrə təqaüd qazanmış gəncləri təbrik edərək onlara qarşıdakı tədris müddətində uğurlar diləyib. Rəşad Nəbiyev, eyni zamanda “Technest” Təqaüd Proqramının regional fəaliyyəti ilə bağlı danışaraq bölgədə İKT sektorunda bilik və bacarıqların artırılmasının əhəmiyyətini önə çəkib.
Qeyd edək ki, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin həyata keçirdiyi “Technest” proqramı çərçivəsində Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyası 2 martdan etibarən Göyçayda dərslərə start verib. 6 ay ərzində keçiriləcək intensiv təlimlərdə təqaüdçülərə “Proqramlaşdırmanın əsasları” ixtisası öyrədiləcək.
Xatırladaq ki, “Technest” Təqaüd Proqramı İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təşəbbüsü ilə 2021-ci ilin oktyabr ayından etibarən start götürüb. Proqramın məqsədi informasiya texnologiyaları üzrə milli kadrların yetişdirilməsini sürətləndirmək, bu sahədə mövcud boşluqları aradan qaldırmaq və ölkədə rəqəmsal inkişafa töhfə verməkdir. Agentlik bu istiqamətdə 50-dən çox ixtisas üzrə 12 təlim mərkəzi ilə yaxından əməkdaşlıq edir. 2021-2022-ci illərdə təqaüd qazanmış tələbələrin və cari məzunların ümumi sayı 618 nəfər təşkil edir. Cari tədris ili ərzində 3000-ə yaxın yeni təqaüdün verilməsi nəzərdə tutulur.

Minister Rashad Nabiyev held meeting with Technest scholarship holders in Goychay
Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev has met young people selected for the Technest scholarship programme in Goychay as part of his next visit in connection with the reception of citizens.
Representatives of local community and the city’s executive leadership also attended the meeting with the scholarship holders.
The minister congratulated the young people who won the scholarship in Goychay and wished them success in the upcoming academic period. Speaking about the regional activities of the Technest scholarship programme, Rashad Nabiyev also stressed the importance of enhancing knowledge and skills in the ICT sector in the region.
It should be noted that within the framework of Technest programme implemented by the Innovation and Digital Development Agency, Azerbaijan Robotics Engineering Academy has started training sessions in Goychay since March 2. At the training sessions that will take place over 6 months in an intensive form, the scholarship holders will be taught the specialty “Basics of programming”.
It should be noted that the Technest scholarship programme was launched in October 2021 at the initiative of the Innovation and Digital Development Agency. The aim of the programme is to accelerate the training of national staff in the field of information technology, eliminate existing gaps in this area and contribute to the digital development in the country. The agency works closely with 12 training centres in over 50 professions in this area. The total number of students and current graduates who have received scholarships in 2021–2022 is 618. Some 3,000 new scholarships are expected to be awarded in the current academic year.