“Aztelekom” Şəkinin Kiçik Dəhnə kəndini GPON texnologiyası ilə yüksəksürətli internetlə təmin etməyə başlayıb
“Aztelekom” MMC Şəkinin Kiçik Dəhnə kəndində GPON texnologiyası əsasında genişzolaqlı xidmətlər təqdim etməyə başlayıb.
Yaşayış məntəqəsində “Aztelekom”un yeni texnologiyaların tətbiq olunması ilə şəbəkələrin genişləndirilməsi layihəsinin icrasına 2021-ci ilin oktyabr ayında başlanılıb. Kənd daxili şəbəkədəki bütün köhnəlmiş rabitə dirəkləri yeniləri ilə əvəz edilib, fiziki kabellərin əvəzinə fiber-optik kabellərin çəkilməsi təmin olunub. Texniki imkanları məhdud olan TDM stansiyasının yerinə 6144 montaj tutumlu IP multimedia sistemli Optik Xətt Terminalı (OLT) istismara verilib. Kiçik Dəhnə kəndinin bütün məhəllə və küçələrinə fiber-optik kabel şəbəkəsi çəkilib, evlərin yaxınlığında texniki normalara uyğun məsafədə optik paylayıcı qutular quraşdırılıb.
Rəsmi statistikaya əsasən Kiçik Dəhnə kəndində 2800 ev təsərrüfatı var. 2022-ci ilin sentyabr-dekabr ayları ərzində mövcud TDM stansiyasının 869 abunəçisi OLT stansiyasına miqrasiya olunub, 450 kənd sakininin mənzilinə yeni telefon və internet xətti çəkilib. Hazırda kənddə 1319 GPON istifadəçisi var.
Kiçik Dəhnə kəndindəki hər bir ev təsərrüfatının müqavilə əsasında GPON şəbəkəsinə qoşulması üçün texniki imkanlar mövcuddur.
Yeni GPON texnologiyasının tətbiqi ilə abunəçilərə daha yüksəksürətli (30 mbit/s-dən 100 mbit/s-dək) internet paketləri təklif olunur. Həmin paketlər aşağıdakı kimidir:
– internet
– internet + telefoniya
– internet + televiziya
– internet + telefoniya + televiziya
Xidmət haqqı seçilmiş tarifdən və müştəri tələbatından asılı olaraq 18 AZN-dən 54 AZN-dək dəyişir.
Vətəndaşlar xidmətlərə qoşulmaq üçün “Aztelekom”un “170” Çağrı mərkəzinə zəng edə, ərazi üzrə xidmət göstərən şöbəyə (ünvan: Şəki şəhəri, M.Ə.Rəsulzadə 156a, tel.: (024) 244 18 90, (024) 244 18 99, (024) 244 90 54,), həmçinin qurumun rəsmi saytı vasitəsilə müraciət edə bilərlər.

Aztelecom LLC started providing broadband services based on GPON technology in Kichik Dehne village in Sheki.
The implementation of Aztelecom’s network expansion project with the introduction of new technologies in the residential area started in October 2021. All old telephone poles in the village network have been replaced with new ones, and fibre optic cables have been laid instead of physical cables. An Optical Line Terminal (OLT) with IP multimedia installation capacity of 6,144 has been commissioned to replace a TDM station with limited technical capacity. A fibre optic cable network has been laid in all neighborhoods and streets of Kichik Dehne village and optical distribution boxes have been installed near houses at a distance according to technical standards.
According to official statistics, there are 2,800 households in the village of Kichik Dehne. During September–December last year, 869 subscribers of the existing TDM station were transferred to the OLT station and new telephone and internet lines were installed in the flats of 450 residents of the village. There are currently 1,319 GPON users in the village.
There are technical capabilities for each household in Kichik Dehne village for connecting to the GPON network on a contract basis.
With the introduction of the new GPON technology, subscribers are offered higher-speed internet packages (from 30 Mbit/s to 100 Mbit/s). The packages are as follows:
–internet
–internet+telephony
–internet+television
– Internet+telephony+television
Charges for services range from 18 to 54 AZN, depending on the tariff chosen and user requirements.
To connect to the services, citizens can call the 170 Aztelecom hotline, contact the local service department (address: 156a M.A.Rasulzade, Sheki city, telephone: (024) 244 18 90, (024) 244 18 99, (024) 244 90 54), or they can also apply through the company’s official website.