“Aztelekom” Şəkinin Kiçik Dəhnə kəndini GPON texnologiyası ilə yüksəksürətli internetlə təmin etməyə başlayıb
“Aztelekom” MMC Şəkinin Kiçik Dəhnə kəndində GPON texnologiyası əsasında genişzolaqlı xidmətlər təqdim etməyə başlayıb.
Yaşayış məntəqəsində “Aztelekom”un yeni texnologiyaların tətbiq olunması ilə şəbəkələrin genişləndirilməsi layihəsinin icrasına 2021-ci ilin oktyabr ayında başlanılıb. Kənd daxili şəbəkədəki bütün köhnəlmiş rabitə dirəkləri yeniləri ilə əvəz edilib, fiziki kabellərin əvəzinə fiber-optik kabellərin çəkilməsi təmin olunub. Texniki imkanları məhdud olan TDM stansiyasının yerinə 6144 montaj tutumlu IP multimedia sistemli Optik Xətt Terminalı (OLT) istismara verilib. Kiçik Dəhnə kəndinin bütün məhəllə və küçələrinə fiber-optik kabel şəbəkəsi çəkilib, evlərin yaxınlığında texniki normalara uyğun məsafədə optik paylayıcı qutular quraşdırılıb.
Rəsmi statistikaya əsasən Kiçik Dəhnə kəndində 2800 ev təsərrüfatı var. 2022-ci ilin sentyabr-dekabr ayları ərzində mövcud TDM stansiyasının 869 abunəçisi OLT stansiyasına miqrasiya olunub, 450 kənd sakininin mənzilinə yeni telefon və internet xətti çəkilib. Hazırda kənddə 1319 GPON istifadəçisi var.
Kiçik Dəhnə kəndindəki hər bir ev təsərrüfatının müqavilə əsasında GPON şəbəkəsinə qoşulması üçün texniki imkanlar mövcuddur.
Yeni GPON texnologiyasının tətbiqi ilə abunəçilərə daha yüksəksürətli (30 mbit/s-dən 100 mbit/s-dək) internet paketləri təklif olunur. Həmin paketlər aşağıdakı kimidir:
– internet
– internet + telefoniya
– internet + televiziya
– internet + telefoniya + televiziya
Xidmət haqqı seçilmiş tarifdən və müştəri tələbatından asılı olaraq 18 AZN-dən 54 AZN-dək dəyişir.
Vətəndaşlar xidmətlərə qoşulmaq üçün “Aztelekom”un “170” Çağrı mərkəzinə zəng edə, ərazi üzrə xidmət göstərən şöbəyə (ünvan: Şəki şəhəri, M.Ə.Rəsulzadə 156a, tel.: (024) 244 18 90, (024) 244 18 99, (024) 244 90 54,), həmçinin qurumun rəsmi saytı vasitəsilə müraciət edə bilərlər.

ООО «Азтелеком» начало предоставление широкополосных услуг на основе технологии GPON в Шекинском селе Кичик-Дахна.
Реализация проекта расширения сети «Азтелеком» с внедрением новых технологий в жилом массиве началась в октябре 2021 года. Все старые внутрисельские столбы связи в сети были заменены на новые, вместо физических кабелей проложены оптоволоконные кабели. Взамен станции TDM с ограниченными техническими возможностями введен в эксплуатацию терминал оптической линии (OLT) с IP-мультимедийной системой монтажной емкостью 6144. Во всех кварталах и улицах села Кичик-Дахна проложена оптоволоконная кабельная сеть, возле домов установлены оптические распределительные коробки в соответствии с техническими нормами расстояния.
Согласно официальной статистике, в селе Кичик-Дахна насчитывается 2800 домохозяйств. В течение сентября-декабря 2022 года 869 абонентов существующей станции TDM были переведены на станцию OLT, а в квартирах 450 жителей села проведены новые телефонные и интернет-линии. В настоящее время в селе количество пользователей GPON составляет 1319.
В селе Кичик-Дахна для каждого домохозяйства имеются технические возможности для подключения к сети GPON на основе договора.
С внедрением новой технологии GPON абонентам предлагаются более высокоскоростные интернет-пакеты (от 30 Мбит/с до 100 Мбит/с). Эти пакеты нижеследующие:
• интернет
• интернет+телефония
• интернет+телевидение
• интернет+телефония+телевидение
Стоимость услуг варьируется от 18 до 54 манатов, в зависимости от выбранного тарифа и требований пользователя.
Для подключения к услугам граждане могут позвонить на «горячую линию» 170 «Азтелеком», обратится в территориальный отдел обслуживания (адрес: г. Шеки, улица М.А.Расулзаде, 156а), позвонить по телефонным номерам (024) 244 18 90, (024) 244 18 99, (024) 244 90 54), а также подать заявку посредством официального сайта учреждения.