Dövlət qurumlarının ictimai əlaqələr üzrə əməkdaşlarının sosial media sahəsində praktiki biliklərinin artırılması məqsədilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzi (İKT LAB) aprel və may aylarında silsilə təlimlər keçirib. “Dövlət qurumlarının sosial mediada səmərəli fəaliyyətinin təşkili” mövzusunda təlimlərdə ümumilikdə 80 nəfər iştirak edib.
Tədris prosesində sosial şəbəkələrin qurumlar üçün əhəmiyyəti, səhifələrin profil görünüşü, kontentin və aktivliyin idarə edilməsi, sosial platforma alqoritmlərinin iş prinsipi və onlardan düzgün istifadə, vətəndaşlarla ünsiyyət, yanlış informasiya ilə mübarizə və informasiya təhlükəsizliyi kimi mövzular əhatə olunub.
Təlimlərdə praktiki çalışmalar və müzakirələr keçirilib, iştirakçılar arasında təcrübə və fikir mübadiləsi aparılıb. Dövlət qurumlarının sosial mediadan səmərəli istifadəsinə dair təqdimatlar olub.
Təlim iştirakçıları yekunda “İKT LAB” Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzinin sertifikatı ilə təltif olunublar.
Qeyd edək ki, İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzi 2015-ci ildə Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə dövlət və özəl qurumların əməkdaşlarının, əhalinin rəqəmsal bacarıq və İT biliklərinin artırılması məqsədilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində yaradılıb.

Центр применения информационно-коммуникационных технологий и обучения им (İKT LAB) Министерства цифрового развития и транспорта в целях повышения практических знаний сотрудников по связям с общественностью государственных учреждений в области социальных медиа провел в апреле и мае серию тренингов. В общей сложности в тренингах на тему «Организация эффективной деятельности государственных структур в социальных медиа» приняли участие 80 человек.
В процессе обучения были затронуты такие темы, как значение социальных сетей для учреждений, профильный вид страниц, управление контентом и активностью, принцип работы и правильное использование алгоритмов социальных платформ, общение с гражданами, борьба с дезинформацией и информационная безопасность.
В ходе тренингов проводились практические упражнения и дискуссии, состоялся обмен опытом и идеями между участниками. Были сделаны презентации об эффективном использовании социальных медиа государственными структурами.
В завершении участникам тренинга были вручены сертификаты Центра применения информационно-коммуникационных технологий и обучения им.
Отметим, что Центр применения информационно-коммуникационных технологий и обучения им был создан в 2015 году постановлением Кабинета Министров в подчинении Министерства цифрового развития и транспорта в целях повышения уровня цифровых навыков и ИТ-знаний сотрудников государственных и частных структур, а также населения.