Dövlət qurumlarının ictimai əlaqələr üzrə əməkdaşlarının sosial media sahəsində praktiki biliklərinin artırılması məqsədilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzi (İKT LAB) aprel və may aylarında silsilə təlimlər keçirib. “Dövlət qurumlarının sosial mediada səmərəli fəaliyyətinin təşkili” mövzusunda təlimlərdə ümumilikdə 80 nəfər iştirak edib.
Tədris prosesində sosial şəbəkələrin qurumlar üçün əhəmiyyəti, səhifələrin profil görünüşü, kontentin və aktivliyin idarə edilməsi, sosial platforma alqoritmlərinin iş prinsipi və onlardan düzgün istifadə, vətəndaşlarla ünsiyyət, yanlış informasiya ilə mübarizə və informasiya təhlükəsizliyi kimi mövzular əhatə olunub.
Təlimlərdə praktiki çalışmalar və müzakirələr keçirilib, iştirakçılar arasında təcrübə və fikir mübadiləsi aparılıb. Dövlət qurumlarının sosial mediadan səmərəli istifadəsinə dair təqdimatlar olub.
Təlim iştirakçıları yekunda “İKT LAB” Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzinin sertifikatı ilə təltif olunublar.
Qeyd edək ki, İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzi 2015-ci ildə Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə dövlət və özəl qurumların əməkdaşlarının, əhalinin rəqəmsal bacarıq və İT biliklərinin artırılması məqsədilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində yaradılıb.

The Information and Communication Technologies Applying & Training Center (IKT LAB) of the Ministry of Digital Development and Transport held a series of trainings in April and May to increase the practical knowledge of public relations officers of government bodies in the field of social media. A total of 80 people participated in the trainings on “Organizing effective activities of government bodies on social media”.
The training covered such topics as the importance of social networks for organizations, profile view of pages, content and activity management, how social platforms work and how to use algorithms correctly, communicating with citizens, fighting against disinformation and information security.
During the trainings, practical exercises and discussions were held, and there was an exchange of experience and ideas between the participants. Presentations were made on the effective use of social networks by government bodies.
Upon completion of trainings, the participants were awarded certificates from IKT LAB Applying & Training Center.
It should be noted that the Information and Communication Technologies Applying & Training Center (IKT LAB) was established under the Ministry of Digital Development and Transport in 2015 by the decision of the Cabinet of Ministers with the view to improving digital skills and IT knowledge of public and private sector employees, as well as the public.