Azərbaycan və Türkiyədən ümumilikdə 30 komanda final mərhələsinə vəsiqə qazanaraq mübarizəyə başlayır.
Türkiyə Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə 26-29 mayda Bakıda ilk dəfə olaraq keçiriləcək “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı çərçivəsində “Smart Qarabağ” Hakatonu təşkil olunur. Azərbaycan və Türkiyə təmsilçilərindən ibarət 30 komanda finalda mübarizə aparmaq hüququ qazanaraq işğaldan azad olunmuş Qarabağın normal regiona transformasiyası istiqamətində “Ağıllı həllər” təklif edəcəklər.
“AzInTelecom” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri Elxan Əzizov iştirakçıları salamlayaraq “Smart Qarabağ” Hakatonunun əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Elxan Əzizov bildirib ki, bu hakatonun keçirilməsində əsas məqsəd işğaldan azad edilmiş Azərbaycan ərazilərində “Ağıllı şəhər” həllərinin tətbiq edilməsi, bu ərazilərin rahat, qənaətcil, ekoloji təmiz regiona transformasiyası, sakinlər və sahibkarlar üçün münbit ekosistemin yaradılması və kənd təsərrüfatı üçün daha səmərəli şəraitin qurulmasına töhfə verməkdir.
Qeyd edilib ki, hakatonun finalçıları arasında 20 Azərbaycan və 10 Türkiyə komandası mübarizə aparır. Hər bir komandaya hakatonun anbarında mövcud olan avadanlıqların və proqramların spesifikasiyası təqdim olunub və fasiləsiz olaraq 50 saat davam edəcək marafona start verilib.
Finalçılar iş prosesində əşyaların interneti (Internet of things), tətbiqi proqramlaşdırma interfeysi (Application Programming Interface), süni intellekt (Artificial Intelligence), bulud hesablama xidmətləri (Cloud Computing Services), idarəetmə panelləri (Dashboards), maşın öyrənməsi (Machine Learning), maşınlararası qarşılıqlı əlaqə (Machine-to-Machine Communications), “Mesh” şəbəkələr (Mesh Networks) və digər texnologiyaların üstünlüklərindən faydalanırlar.

A total of 30 teams from Azerbaijan and Turkey have qualified for the final round of competition and start to compete.
Smart Karabakh hackathon is being held as part of the TEKNOFEST Azerbaijan Aerospace and Technology Festival which will be held for the first time in Baku on 26–29 May this year, jointly organized by the Turkish Technology Team Foundation (T3 Foundation), Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Industry and Technology of the Republic of Turkey. Thirty teams from Azerbaijan and Turkey will win the right to compete in the final and offer smart solutions for the transformation of the liberated Karabakh into a normal region.
Chairman of the Board of AzInTelecom LLC Elkhan Azizov welcomed the participants and gave detailed information about the importance of the Smart Karabakh hackathon.
Elkhan Azizov noted that the main goal of this hackathon is to introduce smart city solutions in Azerbaijan’s territories liberated from occupation, to turn these territories into a comfortable, economical, environmentally friendly region, create a favorable ecosystem for residents and entrepreneurs and contribute to the creation of more efficient conditions for agriculture.
It was noted that 20 Azerbaijani and 10 Turkish teams are competing among the hackathon finalists. Each team was presented with a specification of the equipment and software available in the hackathon warehouse, and a 50-hour uninterrupted marathon was launched.
In the course of work, finalists take advantage of the Internet of Things, Application Programming Interface, Artificial Intelligence, Cloud Computing Services, Dashboards, Machine Learning, Machine-to-Machine Communications, Mesh Networks and other technologies.