Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İctimai Şura və MHM-in nümayəndələri arasında görüş keçirildi
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İctimai Şura və nazirliyin Məlumat Hesablama Mərkəzinin (MHM) nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə müasir tələblərə uyğun yeni nəsil elektron imzanın Azərbaycanda tətbiqi məsələləri geniş müzakirə olunub.
İctimai Şuranın sədri Siruz Abasbəyli Azərbaycanda süni intellekt və müasir kibertəhlükəsizlik protokolları nəzərə alınmaqla elektron imza sertifikatının verilməsi və bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübəyə əsaslanmağın zəruriliyini qeyd edib.
MHM-in direktor müavini İnarə Vəliyeva İctimai Şura üzvlərinə nazirlik tərəfindən ölkəmizdə bu istiqamətdə aparılan işlər haqqında məlumat verib. Direktor müavini bildirib ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin innovasiyaların inkişaf etdirilməsi yönündə apardığı dövlət siyasətinin tərkib hissəsi olan elektron identifikasiya həlli vətəndaş məmnunluğunu artırmaqla yanaşı, rəqəmsal biznesin inkişafını da təşviq edəcək.
Görüşdə qeyd olunub ki, ölkəmizdə rəqəmsal transformasiya istiqamətində aparılan işlər, o cümlədən yeni nəsil elektron imza quruculuğu cəmiyyətin, eləcə də iqtisadiyyatın tələbidir.

Состоялась встреча между представителями Общественного совета при Министерстве цифрового развития и транспорта и ИВЦ
Состоялась встреча между представителями Общественного совета при Министерстве цифрового развития и транспорта и Информационно-вычислительного центра (ИВЦ) министерства.
На встрече широко обсуждались вопросы внедрения в Азербайджане электронной подписи нового поколения в соответствии с современными требованиями.
Председатель Общественного совета Сируз Абасбейли подчеркнул необходимость выдачи сертификата электронной подписи в Азербайджане с учетом искусственного интеллекта и современных протоколов кибербезопасности, а также опираться на международный опыт в этом направлении.
Заместитель директора ИВЦ Инара Велиева проинформировала членов Общественного совета о работе, проводимой министерством в этом направлении в нашей стране. Заместитель директора заявила, что решение для электронной идентификации, которое является частью государственной политики Министерства цифрового развития и транспорта по развитию инноваций, не только повысит удовлетворенность граждан, но и будет способствовать развитию цифрового бизнеса.
На встрече было отмечено, что работа, проводимая в нашей стране в направлении цифровой трансформации, в том числе создание электронной подписи нового поколения, является требованием общества и экономики.