Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında İctimai Şuranın tərkibinin tam formalaşdırılması məqsədilə 16 iyun 2021-ci il tarixində nazirliyin Bakı şəhəri, Səbail rayonu, Zərifə Əliyeva küçəsi 77 ünvanında yerləşən inzibati binasında seçkilərin II turu keçirilib.
Seçkidə vətəndaş cəmiyyəti institutlarının qeydiyyatdan keçmiş 102 təmsilçisindən 95-i seçici qismində iştirak edib.
Seçki prosesinin sonunda müvafiq qaydada möhürlənmiş seçki qutusu açılaraq səslər Seçki Komissiyası üzvlərinin iştirakı ilə hesablanıb. İstifadə olunmuş 95 seçki bülletenindən 10-u etibarsız sayılıb.
Səsvermədə ən çox səs toplamış 8 namizəd İctimai Şuranın tərkibindəki boş yerlərə seçilib.
Beləliklə, seşkilərin ilk turunda İctimai Şuranın tərkibinə seçilmiş iki namizəd də nəzərə alınmaqla, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında İctimai Şuranın 10 nəfərdən ibarət tam tərkibi aşağıdakı kimi formalaşdırılıb:
Abasbəyli Siruz Hüseyn oğlu – “Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Mütəxəssisləri” İctimai Birliyinin sədri, sabiq rabitə naziri;
Eyyubov Fərhad Çinar oğlu – “Müstəqil Nəqliyyatçılar Məsləhət və İnformasiya” İctimai Birliyinin üzvü, Azərbaycan Texniki Universitetinin dosenti, texnika elmləri namizədi;
Mehdiyev Nurəddin Səftər oğlu – “Virtual Qarabağ” Kommunikasiya Texnologiyaları Gənclər İctimai Birliyinin sədri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının üzvü;
Pərdəşünas Fərid Bayram oğlu – Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 2021-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülüb. “Elektron Sosial Aktivlik Sistemi Könüllüləri” İctimai Birliyinin üzvü;
Kazımov Fərid Fərman oğlu – “Azərbaycan İnnovasiyaların İxracı Konsorsiumu” İctimai Birliyinin icraçı direktoru;
Qurbanov Qalib İslam oğlu – “Azərbaycan İnternet Cəmiyyəti”nin sədri;
Muradov Elməddin Nadir oğlu – “Jurnalistika və İnkişaf Mərkəzi” İctimai Birliyinin sədri;
Nəbiyev Qalib Təsim oğlu – “Sosial-İqtisadi İnkişafa Dəstək” İctimai Birliyinin sədri;
Osman Gündüz Mehdi oğlu – “Multimedia İnformasiya Sistemləri və Texnologiyaları Mərkəzi” İctimai Birliyinin direktoru;
Məhərrəmova Elnarə Aşır qızı – “Regional Sosial-İqtisadi İnkişaf üzrə Maarifləndirmə” İctimai Birliyinin sədri.

Состоялся второй тур выборов в Общественный совет при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий
С целью полного формирования состава Общественного совета при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий 16 июня 2021 года в административном здании министерства, расположенном по адресу: город Баку, Сабаильский район, улица Зарифы Алиевой, 77, был проведен второй тур выборов.
В выборах приняли участие 95 из 102 представителей, зарегистрированных от институтов гражданского общества в качестве избирателей.
По завершении избирательного процесса был вскрыт ящик, запечатанный в соответствующем порядке, и голоса были подсчитаны при участии членов Избирательной комиссии. Из 95 использованных бюллетеней 10 были признаны недействительными.
На вакантные места в составе Общественного совета были избраны 8 кандидатов, набравшие наибольшее количество голосов.
Таким образом, с учетом двух кандидатов, избранных в Общественный совет в первом туре выборов, полный состав Общественного совета при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий в количестве 10 человек сформирован следующим образом:
Абасбейли Сируз Гусейн оглу – председатель Общественного объединения «Специалисты в области связи и информационных технологий», бывший министр связи;
Эюбов Фархад Чинар оглу – член Общественного объединения «Независимые транспортники консультации и информация», доцент Азербайджанского технического университета, кандидат технических наук;
Мехтиев Нуреддин Сафтар оглу – председатель Молодежного общественного объединения информационно-коммуникационных технологий «Виртуальный Карабах», член Совета государственной поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики;
Пардашунас Фарид Байрам оглу – удостоен Президентской премии для молодежи на 2021 год. Член общественного объединения «Волонтеры электронной системы социальной активности»;
Кязымов Фарид Фарман оглу – исполнительный директор Общественного объединения «Консорциум экспорта азербайджанских инноваций»;
Гурбанов Галиб Ислам оглу – председатель Интернет-сообщества Азербайджана;
Мурадов Эльмаддин Надир оглу – председатель Общественного объединения «Центр журналистики и развития»;
Набиев Галиб Тасим оглу – председатель Общественного объединения «Поддержка социально-экономического развития»;
Осман Гюндуз Мехди оглу – директор Общественного объединения Центр информационных систем и технологий «Мультимедиа»;
Магеррамова Эльнара Ашир гызы – председатель Общественного объединения «Региональное просвещение по социально-экономическому развитию».